top of page
IMG-20181103-WA0003 (1) yazısız.jpg

Yazar: Duşan Kovaçeviç Yönetmen: Nail Pelivan

Tek Perde Absürd Komedi Süre: 60 dakika

 

-OYUN HAKKINDA

Marko ve eşi Kaça, Yelena ve eşi İvan karmaşık bir aşk dörtgeninin içindedirler. Marko ve Yelena eşlerinden kurtulmaya çabalarken, kendilerini ne beklediğinden habersizdirler. Evliliklerinden kurtulduklarında hayal ettikleri dünyaya kavuşamazlar. Aynı döngüye geri dönerler. Ve bu döngü Yelena’nın teyzesi, Kaça’yla Marko’nun aile dostları ve ilginç bir garsonun işin içine girmesiyle absürd ve komik bir çılgınlık haline döner. Hayattan beklentileri tamamen farklı ve kusurları birbirinin gözüne batan dört insan bu döngünün içine sürüklenirler.  
 

-YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

Duşan Kovaçeviç’in 76 yılında kaleme alıp, 2003’te revize ettiği oyunu ilk ele aldığımızda, modern insanın korkunç bir panaromasıyla karşılaştık. Absürd komedi olarak nitelendirsek bile, oyunun karakterleri, modern dünyanın insanları ne hale getirdiğini göz önüne seriyor. Bazımız hayatta bir türlü yerini bulamıyor, bazımız sürekli bir maskeyle dolanıyor, bazımız sadece kendiyle sohbette, bazımız ise kendisinden vazgeçmiş.

Oyunda kendisini ve eşini bulamamış dört karakterimizin hikayesine şahit oluyoruz, aldatmalar, aldanmalar, kavgalar ve sevinçler modern hayatın karmaşası ve saçmalığı içinde akıp gidiyor. Tüm bunlardan sonra aslında pek de bir şey değişmiyor. Hayatlarımızda benzerlerini yaşadığımız durumların eğlenceli absürd bir yorumunu sunuyoruz size. Absürd, komik ama illa ki özünde doğru.  

Bir Kovaçeviç oyununun Türkiye’deki ilk yorumunu yapmak sorumluluğu; ağır olduğu kadar keyif vericiydi.

                                                                                                                                                Nail PELİVAN  

tiyatro performans sahne sanatları  görsel sanatlar

burcu_yaşar.jpg

Oyuncumuz Burcu Yaşar ''YILDIZ TOZU'' oyununda gösterdiği performansla, EKİN YAZIN DOSTLARI tarafından 7.'si düzenlenen tiyatro ödüllerinde ''Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu'' ödülüne layık görülmüştür.

Teaser

Galeri

Basın

bottom of page